Uludağ mı, Kartalkaya mı?

14 Ocak 2020 0 Yazar: admin

İstanbul ve Ankara’ya hemen hemen eşit mesafedeki iki kayak merkezinin farklı yönlerini sizler için derledik. Sizin karar vermenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Ulaşım

Uludağ’a gitmek demek Bursa’ya gitmek anlamına geliyor. Böyle olunca da alternatif çok fazla olabiliyor. Burada amaç normal bir tatil olmadğı için özel transferi tercih etmenizi öneriyoruz. Kendi aracınız ile gitmek ya da toplu taşıma gibi araçları kullanmak problem olabilir ve tatiliniz daha başlamadan sorunlar yaşayabilirsiniz. İster özel arabanızla, ister otobüsle, isterseniz de deniz otobüsleriyle Bursa’ya ulaşın Uludağ Kayak Merkezi’nde otellere ulaşmal daha zor. Özel aracıyla geleceklerin İzmit Körfezi’ni geçmek için önemli bir tutat ödemesi problemi olacaktır.
Kartalkaya’ya gitmek içinse Bolu’ya ulaşmak gerekmektedir. Yaklaşık 300 km’den falza bir yolculuk söz konusu. Özel aracınız ile bu yolculuk yorucu olacaktır. Biz kayaktransfer.com olarak sizlere özen transfer hizmeti sunuyoruz. Tatiliniz için harika bir başlangıç sunuyoruz. Dönüşü de aynı şekilde zor olacaktır. Dağ yolu kar tecrübeniz yok ise bu yolculuk sizler için oldukça zor geçebilir. İki kayak merkezi için de hem gidiş hem de dönüşte yorgunluk vb yol problemleri ile karşılaşmamak için bizi arayın.

Pist Kalitesi

Uludağ’ın en beğenileni Kuşaklıkaya pisti; Kartalkaya‘da ise Dorukkaya öne çıkıyor. Bazıları için Kuşaklıkaya dışındakiler fazla kalabalık. Uludağ’ın Maden, Cehennem ve Tutyeli gibi güzel pistleri var. Uludağ‘ın liftleri çok daha düzenli ve hızlı. Uzun süre beklemeden zirvelere çıkabiliyorsunuz.

Kartalkaya’daki Dorukkaya Oteli’nin dört adet var. Buradaki Nazlı’yı beğenenler çok fazla. Bebek, Narin ve Nazar gibi diğer 3 pist de güzel alternatifler. Bebek diğerlerine göre biraz daha kalabalık. Kar tecrübesi olan misafirler Narin pisti tercih edebilirler.

Kayak Keyfi

Yeşilçam filmlerinde gördüğünüz sahnelere inanın! Uludağ’a her şehirden misafir gelebiliyor. Kayak yapmayı bilenler ve yeni kayak yapmayı öğrenenler bir arada olabiliyor. Kayak yapmayı öğrenmek isteyenler Uludağ’ı genelde tercih etmiyorlar. Kartalkaya daha az kalabalık olur ve kayak öğrenmek isteyenlerin daha çok tercih ettiği kayak merkezidir. Adım başı birine çarpmak ve rahat şekilde kayak öğrenmek istiyorsanız Kartalkaya mantıklı seçim olacaktır. Her iki dağın da yüksekliği yaklaşık aynı. İkisi de 2150 metre civarında yüksekliğe sahipler. Uludağ’ın avantajı çok büyük olması. Bu da ister belirlenmiş pistlerde, ister doğal pistlerde avantaj sağlıyor. Uludağ’a kış boyunca daha çok kar yağıyor ya da kar burada daha çok kalıyor!
Kartalkaya için en avantajlı kayak dönemi mart ayı olarak biliyor. Belki bütün kışı kaymak için beklemek gerekiyor gibi sıkıntı olduğunu düşünebilirsiniz ama ocak ve şubat aylarında yoğun sis yüzünden otelden çıkamamak söz konusu. Üstelik pırıl pırıl güneşli mart ayında yerde 2 metre kar olduğunu da unutmayın. Hava biraz olsun ısındığı için tişörtle kaymak ve sömestr tatilinden sıyrılmak söz konusu olduğundan da liftlerde sıra beklememek de diğer avantajı!

Ekonomi

Uludağ’da seçenek çok olması nedeniyle fiyatlar da daha uygun. Uludağ’da ski pass 90 TL civarında. Kartalkaya’da bu fiyat 120-140 TL arasında. Tabii fiyatlar hafta sonu ve hafta içi olarak değişiklik gösteriyor. Kartalkaya’daki az sayıdaki otele karşı Uludağ’da 30’a yakın seçenek bulunuyor. Bursa’da alternatif daha fazla diyebiliriz. Özellikle Kartalkaya’daki üç önemli otelindeki mükemmel açık büfesini ve ücretsiz liftlerini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Spor

Kayak için kayak merkezine gitmek istiyorsanız Kartalkaya‘ya tercih edin. Uludağ’ın Bursa kent merkezine uzaklığının sadece yarım saat olduğunu göz önüne alırsanız ciddi bir kalabalık içinde kayak ya da snowboard yapma keyfinizin sık sık bozulacağını öngörebilirsiniz. Uludağ’daki gece hayatı Kartalkaya’da bulunumuyor. Ona göre bir seçim de yapabilirsiniz. Kartalkaya’da akşam saatlerinden sonra dinlenme tercih ediliyor. Uludağ’da ise farklı eğlence yerlerinde insanlar kendilerini daha da yoruyor. Kayak yapmak ve gece eğlencesi için Uludağ, daha sakin bir tatil için Kartalkaya’yı tercih edebilirsiniz.

Park

Kartal Otel ‘in yaptığı snowpark mevcut. Uludağ’da ise dünyanın en büyük snowpark şirketinin yaptığı Qpark ve Sony Woodpark bulunmaktadır.